wtorek, 19 kwietnia 2016

"ŻYDOWSKA DZIELNICA MIESZKANIOWA W WARSZAWIE JUŻ NIE ISTNIEJE!"



Jürgen Stroop melduje...


Jürgen (Josef) Stroop (ur. 26 września 1895 w Detmoldzie, zm. 6 marca 1952 w Warszawie) – SS-Gruppenführer, zbrodniarz niemiecki, odpowiedzialny m.in. za krwawe stłumienie powstania w getcie warszawskim. Po wybuchu II wojny światowej pełnił służbę w Polsce w stopniu Oberführera SS i pułkownika policji – w październiku 1939 brał aktywny udział w mordowaniu ludności żydowskiej i polskiej Poznania, a następnie Krotoszyna, Wrześni, Śremu i Gniezna – stosował także brutalne represje wobec mieszkańców miasta. Od 19 kwietnia do 16 maja 1943 przeprowadził likwidację getta warszawskiego, podczas której stłumiono w nim powstanie. Efektem było całkowite zburzenie i zlikwidowanie getta oraz śmierć zdecydowanej większości z dziesiątek tysięcy jego mieszkańców. W trakcie akcji hitlerowcy dopuszczali się szczególnie wielkich okrucieństw i zbrodni na mieszkańcach getta, oraz przeprowadzili mnóstwo masowych egzekucji – Stroop rozkazał zwalczać bojowników żydowskich ogniem, nakazując podpalanie wszystkich schronów, bunkrów i kryjówek. Wobec niepodważalnych dowodów zbrodni Sąd Wojewódzki w Warszawie skazał Stroopa na karę śmierci przez powieszenie. Został stracony 6 marca 1952  w więzieniu mokotowskim.









"Nadawca: Dowódca SS i policji na dystrykt warszawski
Odpis Dalekopis
Warszawa, 20.4.43


Zn. akt: I ab – St/Gr. 1607 – L.dz. 516/43 tjn.
Dot.: akcji w getcie


Do wyższego dowódcy SS i policji wschód
Kraków



Przebieg akcji w getcie 19.4.43:

Zamknięcie getta od godz. 3.00. O godzinie 6.00 wprowadzenie formacji
wojskowych SS w sile 16/850 do akcji przeszukiwania reszty getta. Natychmiast
po przystąpieniu oddziałów do akcji silny planowany ogień ze strony Żydów
i bandytów. Wprowadzony do akcji czołg i obydwa wozy pancerne zostały obrzucone
koktajlami Mołotowa (butelkami zapalającymi). Czołg palił się 2 razy.
Ten ogień przeciwnika spowodował początkowo wycofanie się wprowadzonych
do akcji oddziałów. Straty przy pierwszym uderzeniu: 12 ludzi (6 SS-manów
i 6 strażników z Trawnik). Około godziny 8.00 drugie uderzenie oddziałów pod
dowództwem niżej podpisanego. Mimo ponowienia słabszego ognia obronnego
uderzenie to umożliwiło dokładne oczyszczenie kompleksów budynków Zmuszono przeciwnika do wycofania się z dachów i wyżej położonych gniazd oporu do piwnic lub bunkrów i kanałów. Podczas przeszukiwania ujęto zaledwie około 200 Żydów. Następnie skierowano oddziały szturmowe na znane bunkry z zadaniem wydostania ich załogi i zniszczenia tych bunkrów. Ujęto w ten sposób około 380 Żydów. Stwierdzono, że Żydzi znajdują się w kanałach. Całkowicie zalano je wodą, uniemożliwiając w ten sposób przebywanie w nich. Około
godziny 17.30 napotkano bardzo silny opór w pewnej grupie domów , a także
ogień z karabinów maszynowych. Specjalna grupa bojowa pokonała opór przeciwnika, wdarła się do domów, jednakże samego przeciwnika nie ujęła.






Żydzi i zbrodniarze bronili się z coraz to innego gniazda oporu, a w ostatniej chwili wymykali się, uciekając przez strych lub przejście podziemne. Około godz. 20.30 wzmocniono posterunki zewnętrzne. Wszystkie jednostki zostały z getta wycofane i zwolnione do kwater. Wzmocnienie posterunków straży zewnętrznej przez 250 żołnierzy formacji wojskowych SS.

Dalszy ciąg akcji 20.4.43.

Siły stojące do dyspozycji:

batalion zapasowych grenadierów pancernych SS 6/400
oddział zapasowy kawalerii SS 10/450
Policja Porządkowa 6/165
Służba Bezpieczeństwa 2/48
strażnicy z Trawnik 1/150
Wehrmacht
1 haubica 10 cm 1/7
1 miotacz płomieni 1
saperzy 2/16
kolumna sanitarna 1/1
3 działa przeciwlotnicze 2,28 2/24
1 francuski czołg formacji wojskowych SS
2 samochody pancerne formacji wojskowych SS
 razem 31/1262

Dowodzenie dzisiejszą akcją powierzyłem panu majorowi Policji Ochronnej Sternhagelowi, który od wypadku do wypadku otrzymuje ode mnie dalsze polecenia. O godzinie 7.00 wprowadzono do akcji 9 oddziałów szturmowych, każdy o sile 1/36, złożonych z mieszanych jednostek, w celu przeprowadzenia energicznego oczyszczania i przeszukania reszty getta. To przeszukanie, którego pierwszy cel ma być osiągnięty o godz. 11.00, jest jeszcze w toku. Tymczasem stwierdzono, że w niezamieszkanej, lecz jeszcze nieopuszczonej części getta, w której znajduje się kilka zakładów zbrojeniowych lub tym podobnych, jest szereg gniazd oporu, które nawet przeszkodziły posunąć się stojącemu w pobliżu czołgowi. Dwa oddziały szturmowe pokonały te gniazda oporu i utorowały drogę dla załogi czołgu. Przy tej akcji należy zanotować 2 rannych (formacje wojskowe SS)

W porównaniu z dniem wczorajszym przeciwnik zachowuje dużą rezerwę, ponieważ oczywiście dowiedział się o przydzieleniu ciężkiej broni. Zamierzam przeprowadzić całkowite oczyszczenie reszty getta, aby następnie oczyścić w podobny sposób tzw. niezamieszkane, ale jeszcze nieopuszczone getto. Tymczasem stwierdzono, że w tej części getta znajduje się co najmniej 10–12 bunkrów, nawet w zakładach zbrojeniowych. Całą akcję utrudnia to, że pozostałe jeszcze na terenie getta zakłady trzeba ze względu na znajdujące się w nich maszyny i narzędzia chronić przed obstrzałem i niebezpieczeństwem pożaru.

Dalszy meldunek nastąpi dziś wieczorem.


Dowódca SS i policji na dystrykt warszawski
podp. Stroop
SS-Brigadeführer i generał-major policji

Za zgodność odpowiada:
(–) Jesuiter
SS-Sturmbannführer"







ZAPRASZAMY NA STRONĘ:











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz